Historie našeho spolku

 

Jednoho krásného dne se Pavel Cyrus zajímal o historii Malánek a dozvěděl se, že v roce 2011 oslavuji Malánky významné výročí od první zmínky této osady. "Pořád jsem uvažoval, co bych udělal k tomuto výročí. V úterý jsme šli s Martinem Smolkou, Jakubem Šimánkem, Jendou Breierem a také s Alenou Blaudeovou  na pivko do Kohouta, kde jsem jim řekl o tom výročí. Dali jsme hlavy dohromady a začali uvažovat, až se z nás začalo kouřit. Přišli jsme na to že by jsme mohli svolat takovou informační schůzku pro všechny občany Malánek abychom se i od nich dozvěděli  co by jsme mohli společně udělat k tomuto výročí. Padali nejrůznější nápady jako ples, zájezd, slavnosti atd. …Na hasičské slavnosti v tomtéž roce jsme se bavili s Janem Kosubem který nám řekl, ať si založíme své Občanské sdružení, dali jsme hlavy dohromady a začali vymýšlet stanovy a přípravný výbor. Po vytvoření stanov a všeho potřebného k založení O.S.Malanky a poslání na Ministerstvo vnitra jsem se potkal s panem Červenkou kde po vzájemné konverzaci prohlásil " KURDE PAVLIK POĎME COSI UROBIŤ, AŤ LUDĚ NESEDI DOMA " .První naší akcí byla letní slavnost. Po doručení důležitého dopisu z Ministerstva vnitra, ve kterém byli orazítkované naše stanovy, registrace a také přidělené identifikační číslo, jsme museli svolat 1 schůzi a to 1.9.2011 kde jsme si zvolili výbor Občanského sdružení Malánky.

Za vznikem Občanského sdružení Malánky stojí 5 lidí, ke kterým se postupně přidávali další a další což se taky rozrostl výbor o kronikářku, kulturní referentku, narozeninový výbor,  a také právo veta. V dnešní době máme přes 80 členů a stále vymýšlíme další akce na kterých se pobavíte s přáteli a sousedy".

Předseda Cyrus Pavel.

Naši příznivci

Jsme rádi že jste navštívili naše stránky a budeme ještě šťastnější když navštívíte naše akce. Potěšíte nás vaší přítomností na našich akcích. Pokud se nechcete jen bavit, můžete přispět svou maličkostí, jak při chystání, tak i uklízení po akci. Nebojte se zeptat, vaši iniciativu vítáme. Můžete nám napsat na stránce" kontakty" 

Vznik Malánek

 

Podle vyprávění pamětníků to bylo takto: Za doby Švédské války polapilo švédské vojsko jednoho občana z Ostravského předměstí a vlekli ho směrem k Bobrovníkům a nedaleko na Malánkách ho usmrtili. Potom byl na tomto místě postaven dřevěný kříž...

První zmínka a kupní smlouva je ze dne 23.2.1821. Jan Adam, svobodný pán z Gruttschreiber, koupil chalupu na Malánkách.

 

Od roku 1921 jsou Malánky jako osada Města Hlučín okres Opava. Od roku 1980 jsme pouze ulicí Města Hlučín pod názvem Malánky.